Cumhurbaşkanı Erdoğan Defne Devlet Hastanesi'nin açılışını yaptı

Başkan Erdoğan'dan depremzedeleri hedef alan muhaliflere fotoğraflı mesaj! "İnsanlık Merhamet Üzerine Kuruludur” Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi olarak adlandırılan iki yıkıcı deprem ardından devlet yaraları sarmak anında sefer olmuş ve Başkan Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçmişti. Bu kapsamda Hatay'a bir Devlet Hastanesi sözü veren Başkan Erdoğan, deprem ardından 60 gün sonra verilen sözü tutarak bölgedeki yaraları saracak ve halka psikolojik olarak ferahlama sağacak olan sağlık üssünü resmen açtı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi açılış törenine vatandaşlara hitabı ardından hastaneyi inceledi. Burada 14 Mayıs sonrası muhalif cephe tarafından linç girişimine tabi tutulan depremzedelere güçlü destek veren Başkan Erdoğan, hastanede yer alan "İnsanlık Merhamet Üzerine Kuruludur" yazısının yer aldığı dev görselle insanlıktan nasibini almamış güruha net mesaj verdi. .

Cumhurbaşkanı Erdoğan Defne Devlet Hastanesi'nin açılışını yaptı
22 Mayıs 2023 - 03:51
Defne Devlet Hastanesi hizmete giriyor! Söz verildi 60 günde tamamlandı kara propaganda yerle bir oldu
Giriş Tarihi: 21.05.2023 06:57 Güncelleme Tarihi: 21.05.2023 17:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan Defne Devlet Hastanesi'nin açılışını yaptı
Depremin büyük yıkıma uğrattığı kentte temelleri 24 Mart’ta atılan Defne Devlet Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı.
Defne Devlet Hastanesi hizmete giriyor! Söz verildi 60 günde tamamlandı kara propaganda yerle bir olduKahramanmaraş'ta meydana gelen çifte depremlerden etkilenen ve 24 Mart'ta temel atma töreni yapılan Defne Devlet Hastanesi, bugün Başkan Erdoğan'ın da katıldığı törenle hizmete girdi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, 24 Mart'ta yapılan temel atma töreni sonrası sosyal medyada yayılan iftiraları baz almış ve temelin atılmadığını iddia etmişti. Hastanenin söz verildiği gibi 60 günde tamamlanmasının ardından, kara propaganda adeta yerle bir oldu. Hastanenin açılış töreninde konuşan Başkan Erdoğan "Hataylı kardeşlerim burada toplandığına göre kalpten kalbe yol var. Millete tepeden bakanlardan olmadık. İnsanımızı tahkir etmedik, birleştirenlerden, kucaklaştıranlardan yana olduk. CHP genel başkanı ve onun ardından gidenler gibi milleti suçlamıyoruz. Kimseyi tercihlerinden ötürü aşağılamıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'da afetzedelere hitap etti. 14 Mayıs seçimlerinin ardından afetzedelere yönelik hakaretlere tepki gösteren Erdoğan, "Millete tepeden bakanlardan olmadık. İnsanımızı tehdit etmedik, birleştirenlerden, kucaklaştıranlardan yana olduk. CHP genel başkanı ve onun ardından gidenler gibi milleti suçlamıyoruz." dedi.Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Buradan sizlerin vasıtası ile Hatay'ın tüm ilçe ve mahallerindeki vatandaşlarıma selamlarımı gönderiyorum. Tüm vatandaşlarıma 14 Mayıs seçimleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. İstikbalinize iradenize sahip çıktınız. Koltuk sevdalılarına prim vermediniz. Kürt Türk Nusayri diye bölmeye çalışan fitne tüccarlarının oyununa gelmediniz.

14 Mayıs'ta kararını Cumhur ittifakı'ndan yana kullanan, diğer partilerden yana da kullanan tüm vatandaşlarıma şükranlarımı iletiyorum. Bizim için sizin oyunuzu almak önemlidir. Elbette sizin teveccühünüze sahip olmak önemlidir. Tercihini demokratik yollarla göstermesi daha da önemlidir. Sandıktan çıkan iradenin başımızın üzerinde yeri vardır. Şu anda buradaki kardeşlerimizin sayısı 30 bin. 40 yıllık siyasi hayatımızda millet ile inatlaşanlardan olmadık.

KABAHATİ SEÇMENDE ARAMAK YERİNE KENDİMİZİ SORGULUYORUZ

Hataylı kardeşlerim burada toplandığına göre kalpten kalbe yol var. Millete tepeden bakanlardan olmadık. İnsanımızı tahkir etmedik, birleştirenlerden, kucaklaştıranlardan yana olduk. CHP genel başkanı ve onun ardından gidenler gibi milleti suçlamıyoruz. Kimseyi tercihlerinden ötürü aşağılamıyoruz. Hele hele depremde yakınlarını kaybetmiş kardeşlerimize ayrımcılık yapmak, onları kaldığı yerden kapı dıları etmek aklımızın köşesinden geçmez. Ülkeye ve millete hizmet yolculuğumuza devam ediyoruz. Kabahati seçmende aramak yerine kendimizi sorguluyoruz. Nerede kusurumuz varsa onu düzeltmeye çalışıyoruz.

28'nde sandıkları patlatacağınıza inanıyorum. Hep beraber nasıl bugüne geldiysek yine beraber yürüyeceğimize inanıyorum. Gönüller kazanmak için koşturacağız.

DEVLETİN TÜM İMKANLARINI SEFERBER ETTİK

Asrın afeti 6 şubatta ülkemizle birlikte insanlık tarihinin en yıkıcı afetlerinden birini yaşadık. 14 milyon insanımız mağdur oldu. 50 bin insanımızı kaybettik. Yaralılarımız 100 bine yaklaştı. Birçok vilayetimizde hasar görmeyen ev yoktu. Tüm deprem şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Evi ve iş yeri yıkılan vatandaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Gerek deprem alanının büyüklüğü gerek hava şartları nedeni ile ilk günlerde zorlansak da kısa sürede toparlandık. Devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Size bir daha yardım göndermeyeceğiz diyordu CHP'nin trolleri. Bakın AFAD'ımız Kızılay'ımız burada. Konya Belediye'miz burada. Sizi oraya kardeş yaptık, dedik.

Depremzedelerimizi bir an olsun yalnız bırakmadık. Bakanlarımız bir an oılsun sahadan ayrılmadı. Sivil toplum kuruluşlarımız ve gönüllülerimiz depremzedelerimize yardımcı oldular. Asrın felaketi karşısında asrın yardımlaşmasını göstererek süratle yaralarımızı sarmaya başladık.

3 AYDA HASTANE Mİ YAPILIRMIŞ, DEDİLER

Bu hastanenin temelini attığımızda muhalefet 3 ayda hastane mi yapılırmış, dedi. Biz kovid döneminde Atatürk havalimanı'nda 3 ayda 1006 odalı murat dilmener hastanesini yapotık. Aynısını Anadoılu yakasında Pakize Öz hastanesi'ni yaptık. Biz arazi adamıyız, çalışarak geliyoruz. 3 ayda bu nasıl olur diyenler, ya sizin hayatınızda bir eser var mı? 35 bini aşkın personel bölgede görev yaptı.

DEFNE'DE BİZE YÜZDE 8 BUÇUK OY VERDİLER

Herhangi bir sıkıntım olduğu için değil bir gerçeği ortaya koymak için. Tayyip Erdoğan'a Defne'de verilen oy yüzde 8 buçuk, Bay bay Kemal'e verilen 90 buçuk. Biz burada mezhebi bir ayrım var diye bu yatırımı yapmıyoruz. Bu ülkenin cumhurbaşkanı bensem orada yaşayan insan olduğu için bu talimatı verdik. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Ayrım yapmadık. Bundan sonra da yapmayacağız. Erdoğan böyle tanındı böyle de tanınacak. 650 bin görevli ve gönüllümüz canla başla hizmet etti. Yüz milyonlarca kardeşlerimizin duasını ve desteğini yanımızda hissetik. Depremzedelerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Şehirlerimizi tek tek ziyaret etmiştik. Yapımı tamamlanan köy evlerinin bir kısmının teslimatını gerçekleştirdik. Kampanya döneminde bir gözümüz ve kulağımız buradaydı. Karşılaşılan her sorunu bizzat takip ettik. En büyük yıkıma uğrayan Hatay'ı Konya'ya zimmetlemiştik. Belediyelerimiz alt yapıdan üst yapıya aş evlerinden konteyner kent kurulumuna kadar sizleri desteklediler. Arkadaşlarımız reklam yapmadı, başkaları gibi enkaz önünde poz vermek için gelmediler. Rabbim hepsinden razı olsun. Geçici barınma alanlarının kurulması depremzedelerimiz için kritik öneme sahipti. Geçici barınma merkezleri ile iş yerlerimizi de faaliyete geçirdik. Şu anda kalıcı konutların inşatı devam ediyor. Bunları da eylül ekime kadar bitirmenin gayreti içindeyiz.

Değerli kardeşlerimi Antakya küçük sanayi sitemizi yeniden inşa edip orayı da ayağa kaldıracağız. Ülkemiz genelinde 130 bin konut, 36 bin köy evi olmak üzere inşa sürecini başlattık. İnşallah şehrimizde 34 bini köy evi olmak üzere 251 bin konutu inşa etmiş olacağız. Muhalefetin diline doladığı defne hastanesini de bugün açıyor olacağız.

BUNLAR TALİMATI KANDİL'DEN ALIYOR

Sandıkta bunlara haddini bildirmeye, bunları emekli etmeye hazır mıyız. Ne söz verdiysek tek terk yerine getiriyoruz. Evi orta hasarlı olan vatandaşlarımız için de yeni konutlar yapacağız. Hedefimiz 650 bin konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim etmek olacaktır. depremin bize hatırlattıklarından biri de fani olduğumuzdur. Arkamızda minnetle yad edilecek eserler bırakmaktır. Amacımız milletimize "Bir Erdoğan vardı, mert adamdı, yürekli adamdı" dedirtebilmek. Düşüncemiz ne ise zikrimiz o oldu. Milletimizin gözünü boyamaya tenezzül etmedik. Milletimizin önüne karnemizi koyup oy istedik. Talimatı Kandil'deki teröristlerden almadık. Bunlar talimatı Kandil'den alıyor, teröristlerden alıyor. Teröristler ile kol kola el ele dolaşan bay Kemal var. Ondan benim ülkeme fayda olur mu? Gereken cevabı vermek için önümüzdeki bir hafta usanmadan çalışıyor muyuz. Hatay'dan bu defa farklı bir oy bekliyoruz.

Aile ve gençlik bankamızın kurulması ile inşallah gençlerimizin evliliğinin yolunu açacağız. Bu CHP, İYİ Parti ve yanındakiler LGBT'ci midir. Peki AK Parti'ye MHP'ye LGBT sızabilir mi? Cumhur İttifakı'na sızabilir mi? Biz ailenin kutsiyetine inanıyoruz.

14 MAYIS'TA YARIM KALAN İŞİMİZİ 28 MAYIS'TA TAMAMLAYACAĞIZ

Gabar'ı teröristlerden arındırmasak bu petrolü çıkarabilir miydik. Bu hafta sonuna kadar gümbür gümbür çalışıp pazar akşamını pazartesiye mutlu bir şekilde bağlayalım. Sizin derdiniz bizim de derdimiz sizin sevinciniz bizim de sevincimizdir. Sizin gündeminizde ne varsa bizim de gündemimizde o vardır. 28 Mayıs'tan sonra Türkiye yüzyılını sizlerle beraber inşa edeceğiz. Bunun için önce j14 Mayıs'ta yarım kalan içimizi 28 Mayıs'ta tamamlamamız gerekiyor. Meclis çoğunluğunu bize vererek milletimiz eski sistemi istemediğini ortaya koydu. 49.5 oy oranı ile şahsımıza teveccüh gösterdi milletimiz. Önümüzdeki pazar günü sandığa tekrar güçlü şekilde sahip çıkacağınıza inanıyorum Pazar günü karşımızda sadece CHP'nin genel başkanı olacak. FETÖ'cülerle iş tuttuğunu söyleyen birine güven olur mu? Seçimden önce bedava vadedip depremzedelerimizi kaldıkları yerden atmaya çalışan birine itibar edilir mi? Selo'yu bırakacağım diyor. Diyarbakır'da 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan bu Selo değil mi? Onun çıkmasını istiyorsanız bana oy vereceksiniz diyor. Cezaevlerinin kapılarını kıracağız, Öcalan da dahil olmak üzere bunları serbest bırakacağız diyor. Benim milletim teröristlerle kol kola gezenlere haftaya pazar yüz vermeyecektir. Adı yalancıya, çarkçıya çıkmış birine asla güvenilmez, ülkenin yönetimi emanet edilmez.

ADI YALANCIYA ÇIKMIŞ BİRİNE GÜVEN OLMAZ, ÜLKE EMANET EDİLMEZ

SSK'nın başında olduğunda SSK hastanelerini batıran insansın sen. Daha seçimi bile kazanmadan bu şekilde azgınlaşanlar yönetime gelseler milletimze nefes bile aldırmazlar. Bu habis zihniyetin tekrar hortlamasına dur diyeceğiz.

Buradan yurt dışında yaşayan kardeşlerim, seçimin ilk turunda sandıkları patlattınız. İkinci tur seçimlerine de büyük teveccüh gösterdiğinizi görüyorum uzun kuyrukların sizi yıldırmadığından memnuniyet duyuyorum. Sandıklara mutlaka giderek oylarını kullanmalarını istirham ediyorum. Sizleri Allah için seviyorum.BUGÜN AÇILIDI

6 Şubat'taki depremlerde en büyük yıkımı yaşayan illerden biri Hatay'ın Defne ilçesinde 24 Mart'ta temeli atılan hastanenin 24 saat esasına göre sürdürülen inşaat çalışmalarında sona gelindi.

Hedeflendiği gibi 60 günde bitirilen hastane, bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve yetkililerin katılımının öngörüldüğü törenle hizmete açıldı.

Tüm branşlarda hizmet verecek, 300 yatağı, 80 yoğun bakım yatağı ve 12 ameliyathanesi bulunan Defne Devlet Hastanesi, ağır çelik kullanılarak inşa edildi.

Hastanenin bütün odaları teknik altyapısıyla yoğun bakıma dönüştürülebilme imkanına sahip olarak tasarlandı.

"ARAMIZDA KALSIN DEFNE DEVLET HASTANEMİZİ AÇIYORUZ"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün hizmete girecek olan Defne Devlet Hastanesi'yle ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Hastaneyi gezdiği videoyu paylaşan Bakan Koca, "Bu arada aramızda kalsın Defne Devlet Hastanemizi açıyoruz." notunu düştü.BAKAN KOCA'YA TEŞEKKÜR
Hatay'da yaşayan bazı vatandaşlar, Defne Devlet Hastanesi için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya teşekkür etti.

Bakan Koca, 60 günde tamamlanan ve pazar günü açılışı yapılacak Hatay'daki Defne Devlet Hastanesi'yle ilgili vatandaşların memnuniyetini dile getirdikleri anlara ilişkin videoları sosyal medya hesabından paylaştı.

Koca, görüntülerde, bir vatandaşın hastane için teşekkürlerini iletmesi üzerine, hastaneyi hızla bitirmek istediklerini vurguladı.

Koca, "Tomografi, MR, kan tetkikleri, görüntülemeler, muayeneler yapılabilsin istiyoruz. Bir hafta sonra da ameliyathane devreye girsin istiyoruz" dedi.

AKŞENER'DEN ASILSIZ İFTİRA
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 24 Mart'ta Hatay'ın İskenderun ilçesinde "Deprem Konutları ve Yeni Devlet Hastaneleri Temel Atma Töreni"nde Defne Devlet Hastanesi'nin de temelini attı.

Atılan bu temelin ardından kara propagandaya soyunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener '"Bu fevkalade parlak, bir o kadar da cüretkar arkadaşlarımız boş araziye beton döküp 'Hastane temeli atıyoruz' diye Türkiye'ye yutturmaya kalktılar. Boş araziye bir demir kafes koymuşlar. Görseniz çocuk havuzu kadar. Üstüne de mikserden beton döktüler" diyerek, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik asılsız suçlamalarda bulunmuştu.

"'Hastane temeli atıyoruz' diye, Türkiye'ye yutturmaya kalktılar." diyerek algı siyaseti yapan Akşener'i takip eden başka isimlerde oldu.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez de sosyal medyadan bir fotoğraf paylaştı.

Çömez, paylaşımında; "Erdoğan, Hatay Defne'de hastane temeli attı. Artık göz boyamayı bile beceremiyorlar" ifadesini kullanmıştı.

Kara propagandaya inat hastane, hedeflendiği gibi 60 günde tamamlandı.

Defne Devlet Hastanesi açılıyorDEFNE DEVLET HASTANESİ AÇILIYOR
Defne Devlet Hastanesi nerede, hangi il sınırları içerisinde?
24 Mart'ta temeli atılan 300 yataklı Defne Devlet Hastanesi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması beklenen törenle hizmete açılacak. Hastanenin bütün odaları teknik altyapısıyla yoğun bakıma dönüştürülebilme imkanına sahip olarak tasarlandı. Peki, Defne Devlet Hastanesi nerede?

Defne Devlet Hastanesi nerede, hangi il sınırları içerisinde?

6 Şubat'taki depremlerde en büyük yıkımı yaşayan illerden biri 'ın Defne ilçesinde 24 Mart'ta temeli atılan hastanenin 24 saat esasına göre sürdürülen inşaat çalışmalarında sona gelindi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı
Depremin büyük yıkıma uğrattığı kentte temelleri 24 Mart’ta atılan Defne Devlet Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı1/35

Türkiye'yi büyük yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaklaşık 4 ay geçti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı2/35

Geniş coğrafyada hissedilen depremler 11 kentte büyük yıkıma sebep oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı3/35

Kentte depremin ilk anından itibaren devlet millet el ele yaraların sarılması için tüm imkanlar seferber edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı4/35

Kalıcı konutların temelleri atılırken bir diğer yandan da kentte tüm branşlarda hizmet verecek Defne Hastanesi inşaasında çalışmalar gece gündüz sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı5/35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli 24 Mart’ta atılan Defne Devlet Hastanesi 60 günde tamamladı.

Defne Devlet Hastanesi hizmete giriyor! Söz verildi 60 günde tamamlandı kara propaganda yerle bir oldu

Hastanenin bütün odaları teknik altyapısıyla yoğun bakıma dönüştürülebilme imkanına sahip olarak tasarlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı7/35

İnşaası tamamlanan Defne Devlet Hastanesi hizmete giriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı8/35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük yıkıma uğramasının ardından devletin tüm imkanlarını seferber ettiği Hatay’da coşkulu kalabalıkla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı9/35

Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'nin yarından itibaren hasta kabulüne başlayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı11/35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı13/35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı15/35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı16/35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı17/35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı18/35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı19/35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı20/35

Hastanenin bütün odaları teknik altyapısıyla yoğun bakıma dönüştürülebilme imkanına sahip olarak tasarlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı21/35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı24/35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı25/35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı26/35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı27/35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı28/35

Kalıcı konutların temelleri atılırken bir diğer yandan da kentte tüm branşlarda hizmet verecek Defne Hastanesi inşaasında çalışmalar gece gündüz sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi'ni hizmete açtı29/3
Hedeflendiği gibi 60 günde bitirilen hastane, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve yetkililerin katılımının öngörüldüğü törenle hizmete açılacak.

Tüm branşlarda hizmet verecek, 300 yatağı, 80 yoğun bakım yatağı ve 12 ameliyathanesi bulunan Defne Devlet Hastanesi, ağır çelik kullanılarak inşa edildi.

Defne Devlet Hastanesi nerede, hangi il sınırları içerisinde? - 1

DEFNE İLÇESİ HAKKINDA

Defne, Hatay'da Antakya'nın güneyinde yer alan ilçedir. 2012 yılında çıkan belediyeler yasası ile Antakya'dan ayrılmış ve ayrı ilçe ilan edilmiştir. İlçe, Hatay Merkezi ikiye bölünerek meydana getirilmiştir ve parçalardan güneyde yer alan Defne ilçesi olarak adlandırılmıştır.Zülfikar Gençtürk
15-temmuz.net haberleri


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum