AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MYK sonrası kritik açıklamalarda bulundu

SSK, Bağ-Kur emekli kök maaş zammı yüzde 24,73 olarak kayıtlara geçerken, ocak-haziran döneminde 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için de harekete geçiliyor. Bu düzenleme ile 'Sıfır' zam alan kök maaşı 8 bin TL'nin altında olan yaklaşık 2 milyon vatandaşın maaşı artmış olacak.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MYK sonrası kritik açıklamalarda bulundu
08 Temmuz 2024 - 20:06

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MYK sonrası kritik açıklamalarda bulundu

Giriş: 08.07.2024 09:17 Güncelleme: 08.07.2024 20:05

MYK sonrası önemli açıklamalar| AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten flaş emekli aylığı sözleri

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar: En düşük emekli aylığına zam gelecek mi?

MYK sonrası önemli açıklamalar| AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten flaş emekli aylığı sözleriAK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, en düşük emekli maaşına zam hazırlığına yönelik "Çalışma devam ediyor. Karar verilmiş değil. Bir karar verilmediği için şu sonuç çıktı diyemeyiz. Orta vadeli programın korunması esas olmak üzere toplumun her kesiminin yanında olacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan-Esed görüşmesine ilişkin konuşan Çelik, "Henüz bir davet gerçekleşmedi. Zamanı ve nerede olacağı çalışılan eylem planı çerçevesinde" ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıkladı: En düşük emekli maaşı artacak mı?AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Emekli aylığı ile ilgili konuşan Çelik, "Çalışma devam ediyor. Karar verilmiş değil. Bir karar verilmediği için şu sonuç çıktı diyemeyiz. Orta vadeli programın korunması esas olmak üzere toplumun her kesiminin yanında olacağız" ifadelerini kullandı. Öte yandan Başkan Erdoğan-Esad görüşmesine ilişkin konuşan Çelik, "Henüz bir davet gerçekleşmedi. Zamanı ve nerede olacağı çalışılan eylem planı çerçevesinde. Şu anda bir davet gerçekleşmedi" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MYK sonrası kritik açıklamalarda bulunduAK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. En düşük emekli aylığı özelinde konuşan Çelik, "Çalışma devam ediyor. Karar verilmiş değil. Bir karar verilmediği için şu sonuç çıktı diyemeyiz. Orta vadeli programın korunması esas olmak üzere toplumun her kesiminin yanında olacağız" ifadelerini kullandı. Öte yandan Çelik, "(Esed ile görüşme) Bunun eylem planıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Henüz bir davet gerçekleşmedi. Dolayısıyla herhangi bir davet söz konusu değil. Davetin gerçekleşmesi, zamanı ve nerede olacağı bu çalışılan eylem planı çerçevesinde" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına ilişkin basın açıklaması yaptı.

MYK'de, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın iç ve dış politikaya ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yaptığını ifade eden Çelik, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya'nın da Avrupa'da gerçekleşen seçimlerin sonuçları ve seçimlerin Türkiye-AB ilişkilerine yansımalarına ilişkin sunum yaptığını söyledi.

Ömer Çelik önemli açıklamalarda bulunduAvrupa'da aşırı sağın yükseldiğini görmeye devam ettiklerini söyleyen Çelik, bu durumun gelecek dönemde hem Türkiye hem de Avrupa demokrasilerinin geleceği açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.

MYK'de AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı tarafından bir sunum gerçekleştirileceğini ifade eden Çelik, TBMM çalışmalarına ilişkin görüşmelerin ardından MYK toplantısının sona ereceğini söyledi.

ORMAN YANGINLARINA KARŞI UYARI

Sel ve yangınlar nedeniyle zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Tabii, çok dikkatli olunmasında fayda var. Sıcaklığın artması ve birtakım tedbirsizlikler bir araya geldiğinde maalesef çok üzücü tablolar ortaya çıkabiliyor. Anlık bir ihmal, binlerce ağacı ve canlıyı yok edebiliyor. Vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesi gibi son derece üzüntü verici olaylar ortaya çıkıyor. Özellikle piknik alanları ve diğer alanlarda son derece dikkatli olunmasında fayda olduğunu değerlendiriyoruz."

MERİH DEMİRAL'A VERİLEN CEZA

Çelik, Türkiye'nin gündeminde A Milli Futbol Takımı'nın olduğunu belirterek, milli futbolcuları tebrik etti.

Milli takımın büyük bir mücadele ortaya koyduğunu ve geleceğe dönük olarak umutları kabarttığını vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

"Merih Demiral kardeşimize verilen ceza asla kabul edilemez bir ceza. UEFA Disiplin Kurulu tarafından açıklanmadan önce bu cezanın belli mahfillerde yayınlanması onun üzerinde bir siyasi gölge olduğunu net bir biçimde gösterdi. Tabii ırkçılık vesaire gibi konulardan veremiyor cezayı. Tutuyor, genel davranış kurallarına aykırılıktan veriyor. Asıl burada söz söylenmesi gereken Avrupalı siyasetçilerdir. Bunlar Merih Demiral'ın gol sevincini bu şekilde hedef alırken, bakıyoruz PKK'nın sembollerine karşı sessiz kalıyorlar. Avrupa'da Kur'an-ı Kerim yakılmasını fikir özgürlüğü çerçevesinde değerlendiriyorlar ya da sessiz kalıyorlar. Ama bir futbolcumuzun gol sevinci karşısında asla kabul edilemeyecek ifadeleri kullanıyorlar. Dolayısıyla bu tip durumlarda söylediğimiz şudur. Aşırı sağcılık ya da ırkçılık arayan Avrupa'daki seçim sonuçlarına baksın. Kendi toplumlarındaki birtakım gelişmelere ve ortaya koydukları çifte standartlara baksınlar."

NATO LİDERLER ZİRVESİ

Çelik, Başkan Erdoğan'ın Şangay İşbirliği Örgütü'nün 24. Devlet Başkanları Zirvesine katılımının son derece önemli olduğunu, Türkiye'nin dünyanın her platformunda olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Sürdürülebilir barış ve kalkınma arayışında çok taraflı diyaloğun güçlendirilmesi teması çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya koyduğu "kural temelli uluslararası sistemin sütunlarının sarsılmakta olduğu" ifadesinin uluslararası sistemin temel problemini gösterdiğine dikkati çeken Çelik, "Burada verilen mesajlar ve arkasından Sayın Cumhurbaşkanımızın 75. yıl vesilesiyle NATO Liderler Zirvesine katılacak olması, Türkiye'nin dünyadaki bütün siyasi platformları kapsadığını göstermektedir." dedi.

"İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATAN NETANYAHU HÜKÜMETİNİN EYLEMLERİDİR"

Çelik, en önemli meselelerinin Gazze'de gelişen olaylar olduğunu ifade etti.

Gazze'de yaşananlara ilişkin bugün bir tıp örgütü tarafından yeni rakamların açıklandığına dikkati çeken Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Facianın ve kayıpların zannedilenin çok ötesinde olduğu bir kez daha ifade edildi. Burada herkesin şunu bilmesi gerekir; barışın önündeki yegane unsur Netanyahu hükümetidir. Ayrıca dünyanın her tarafındaki Yahudilerin bilmesi gereken şey de şu; İsrail'in güvenliğini tehlikeye atan Netanyahu hükümetinin eylemleridir. Dolayısıyla özellikle Batı toplumlarının gerçekten barış isteyip istemediklerinin ölçüsü, aşırılıkçı Netanyahu hükümetine baskı yapıp yapmadıklarından geçmektedir. Netanyahu barbarlığına net bir şekilde tavır alınmadığı müddetçe kimsenin barıştan bahsetmesinin bir sahiciliği yoktur."

SURİYE İLE NORMALLEŞME

Başkan Erdoğan'ın, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesiyle ilgili açıklamalarının olduğunu, bu konu hakkında kendilerine çok soru geldiğini vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

"13 yıldan beri süren bir tablo var orada. Bu tablo çerçevesinde, normalleşme konusu bütün dünyada da gündem oldu. Burada baştan beri sürdürdüğümüz tutumumuzu sürdürüyoruz. Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız, Suriye halkının iradesinden yanayız. Herhangi bir şekilde Suriye'nin toprak bütünlüğüne, milli bütünlüğüne, birliğine karşı bir tutum içerisinde olunmasını hoş görmeyiz. O sebeple de Cenevre ve Astana sürecini birbirine alternatif görenlere karşı biz Cenevre ve Astana sürecini birbirinin tamamlayıcısı olarak gördük ve o şekilde değerlendirdik. Böylece rejim ve muhalefetin aynı zeminde buluşmasını sağladık. Bu çerçevede oradaki varlığımız, Suriye'nin toprak bütünlüğüne karşı değildir, orada bir teröristan kurdurulma çabalarına karşıdır. Üstelik bazı müttefiklerimizin desteğiyle bir teröristan kurma planlarını görünce bunlar çeşitli harekatlarımızla darmadağın edilmiştir."

Böylece hem Türkiye'nin milli güvenliğine yönelik bu tehditlerin bertaraf edildiğini hem de Suriye'nin toprak bütünlüğü ve milli birliğinin korunması konusunda iradelerinin ortaya koyulduğunu belirten Çelik, "Tabii ki bütün bu normalleşme süreçlerinde Suriye'den asıl beklentimiz evini terk etmek zorunda kalan milyonlar için Suriye'nin güvenli hale gelmesidir. Biz bize güvenen bizimle hareket eden hiç kimsenin mağdur olmasına hiçbir şekilde müsaade etmeyiz." dedi.

Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye ile normalleşme iradesini ifade ettikten sonra Kayseri'de ve Suriye'nin kuzeyinde meydana gelen olayların, birtakım provokatörlerin iş başında olduğunu gösterdiğini söyledi.

Normalleşme söylemine karşı birtakım siyasi sabotajların söz konusu olduğuna işaret eden Çelik, "Gerek kamu güvenliği açısından gerekse Suriye'de yürüttüğümüz faaliyetler açısından bunlara gereken cevap verilmiştir. Özellikle şanlı bayrağımıza dönük saygısızlık yapanların hepsinin özür dilemesi Milli İstihbarat Teşkilatımızın ve silahlı kuvvetlerimizin güçlü çalışmasıyla sağlanmıştır." diye konuştu.


ESED İLE GÖRÜŞME
Çelik, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye ile normalleşme süreci kapsamında Esed'e bir daveti olacağı yönünde açıklaması olmuştu. Bu davet netlik kazandı mı? Davet olursa ne zaman olur, Türkiye'de mi olur?" sorusuna yönelik, şunları kaydetti:

"Bunun eylem planıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Henüz bir davet gerçekleşmedi. Dolayısıyla herhangi bir davet söz konusu değil. Davetin gerçekleşmesi, zamanı ve nerede olacağı bu çalışılan eylem planı çerçevesinde. Tabii muhataplarımızla da mutabakata varılarak söz konusu olacak. Şu anda bir davet henüz gerçekleşmemiştir. Dolayısıyla yer ve zaman konusunda da herhangi bir netlik yoktur."

MUHALEFETİN ERKEN SEÇİM SÖYLEMLERİ

Çelik, iç siyasette zaman zaman erken seçim tartışmalarının gündeme geldiğini, son yapılan seçimlerle kendileri açısından seçim döneminin kapandığını aktardı.

Erken seçim tartışmalarını yakinen takip ettiklerini dile getiren Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Ana muhalefet partilerinin bunu gündeme getirmeleri aslında, kendi bünyelerindeki iç mücadeleyi erken seçim tartışmalarıyla yönetmek ya da örtbas etmek istemektedirler. Erken seçim tartışmalarının hiçbir şekilde muhatabı değiliz. Milli irade kararını vermiştir, önümüzdeki dönemi milletimize hizmet etme konusunda en iyi şekilde değerlendireceğiz. Özellikle de etrafımızda yeni gelişmeler olurken dünyada yeni meydan okumalar ortaya çıkarken bu tartışmaları son derece gereksiz gördüğümüzü, milli iradenin kararı çerçevesinde önümüze baktığımızı ve toplumumuzun her kesiminin planını buna göre yapması gerektiğini bir kere daha ifade ediyoruz."

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI

"En düşük emekli aylığının 10 bin liradan 12 bin liraya artırılmasına yönelik bazı çalışmalar kulislere yansıdı. Böyle bir çalışma varsa hangi aşamada ve temmuz maaşlarına yetişir mi?" sorusu üzerine Çelik, "Üzerinde çalışılıyor. Henüz karar verilmiş değil. Şu zamana yetişir diye bir değerlendirme yapmamız söz konusu değil. Orta vadeli programın korunması esas olmak üzere toplumun her kesiminin yanında olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

BAŞIBOŞ SOKAK HAYVANLARI

Başıboş sokak hayvanlarına ilişkin düzenlemenin Meclis'e ne zaman geleceği sorusuna ilişkin de Çelik, "Son noktayı koymak üzereyiz. Bu hafta Meclis'e yetiştirmeye çalışacağız." dedi.

ESED İLE GÖRÜŞME

Çelik, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye ile normalleşme süreci kapsamında Esed'e bir daveti olacağı yönünde açıklaması olmuştu. Bu davet netlik kazandı mı? Davet olursa ne zaman olur, Türkiye'de mi olur?" sorusuna yönelik, şunları kaydetti:

"Bunun eylem planıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Henüz bir davet gerçekleşmedi. Dolayısıyla herhangi bir davet söz konusu değil. Davetin gerçekleşmesi, zamanı ve nerede olacağı bu çalışılan eylem planı çerçevesinde. Tabii muhataplarımızla da mutabakata varılarak söz konusu olacak. Şu anda bir davet henüz gerçekleşmemiştir. Dolayısıyla yer ve zaman konusunda da herhangi bir netlik yoktur."

Emekliye yeni düzenleme geliyor!Giriş Tarihi: 08.07.2024  20:23 Güncelleme Tarihi: 08.07.2024  20:24

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Son dakika haberi: SSK, Bağ-Kur emekli kök maaş zammı yüzde 24,73 olarak kayıtlara geçerken, ocak-haziran döneminde 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için de harekete geçiliyor. Bu düzenleme ile 'Sıfır' zam alan kök maaşı 8 bin TL'nin altında olan yaklaşık 2 milyon vatandaşın maaşı artmış olacak.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Son dakika haberleri: 6 aylık enflasyon rakamlarıyla emekli kök maaş zammı yüzde 24,73 oldu. Sırada en düşük emekli maaşı düzenlemesi var. AK Parti kurmayları emekliye zam düzenlemesi için çalışma başlattı.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Haziran enflasyonunun açıklanmasının ardından SSK ev Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon kaynaklı artışları yüzde 24,73 olarak hesaplandı. Memurlar ve memur emeklileri için ise toplu sözleşme ve enflasyon farkıyla birlikte oran yüzde 19,31 oldu.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından imzalanan genelgeyle de bu oran kamu oyuna duyuruldu. Böylece memur maaş katsayısı yüzde 19,31 oranında artırıldı ve tüm aylıklar bu oranda yükseldi. Aynı zamanda kıdem tazminatı tavanı ve sosyal yardım artışları için de yüzde 19,31 oranı geçerli olacak.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

E-DEVLETE YÜKLENDİ 26 İLE ÇARPIN

Bu arada SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin e-devletteki emekli aylık ödeme bilgisi bölümünde yüzde 4 oranındaki ek ödemeler görünmeye başlandı. SGK tarafından yüzde 24,73 oranında artırılan ek ödemeler e-devlete yüklenmiş oldu. Emekliler buradaki rakamı 25 ile çarptıklarında kök maaşlarını 26 ile çarptıklarında ise bankaya yatan maaşı görecek.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Eğer buradaki rakamı 26 ile çarptığınızda 10 bin liranın altında bir rakam çıkarsa yine hazine desteği ile bankaya 10 bin lira yatırılmış olacak. Bu durumdaki emekliler görece olarak kök maaşları zamlansa bile yatırılan aylık bakımından sıfır zam almış olacak.

Sıfır zam nasıl ortaya çıkıyor?

Kök maaş: 7.000 TL
Ödenen: 10.000 TL
%24,73 artış : 8.731 TL
%4 ek ödeme: 349 TL
Ek ödemeli maaş: 9.080 TL
Ödenecek: 10.000 TL

Kök maaş: 7.500 TL
Ödenen: 10.000 TL
%24,73 artış : 9.355 TL
%4 ek ödeme: 374 TL
Ek ödemeli maaş: 9.729 TL
Ödenecek: 10.000 TL

Kök maaş: 8.000 TL
Ödenen: 10.000 TL
%24,73 artış : 9.978 TL
%4 ek ödeme: 399 TL
Ek ödemeli maaş: 10.377 TL
Ödenecek: 10.377 TL

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

TABAN MAAŞA ÇÖZÜM GELİYOR

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise kök maaş ve taban maaş uygulaması var. Artışlar kök maaşlara yapılıyor. Böylece kök maaşlar taban maaşın altında kalırsa hazine desteği ile tamamlanıyor. Şu anda uygulanan taban maaş Ocak'ta yapılan artışla birlikte 10 bin lira olarak uygulanıyor.

Teknik olarak 8 bin 20 TL'nin altında kök maaşı olan bir vatandaş yüzde 24,73'lük zam sonrası 10 bin TL emekli maaşı almaya devam edecek. Yani hesabına yatacak tutarda bir değişiklik olmayacak. Bu neden en düşük emekli maaşı düzenlemesi yapılacak.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Yaklaşık 2 milyon kadar emeklinin kök maaşına ve ek ödemesine yüzde 24,73 oranında zam yapılsa bile rakamın 10 bin TL'nin altında kalacağı görülüyor. Bu durumdaki emekliler için ise bir çözüm arayışı da başladı.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

AK PARTİ EMEKLİYE ZAM DÜZENLEMESİ İÇİN HAREKETE GEÇİYOR

Ankara'dan edinilen bilgilere göre bu konuda TBMM'de milletvekilleri tarafından bir çalışma yapıldığı ve sıfır zam sorununun çözümü için taban maaş artışı ile ilgili hesaplar yapıldığı belirtiliyor. Konu AK parti MKYK toplantısında da ele alındı.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Bu konuda SGK'da da bir çalışma yapılması ve kaç milyon emeklinin taban maaş artışı ile sıfır zam tehlikesinden kurtulacağının hesaplandığı belirtiliyor. Taban maaşa yapılacak bir artış kök maaşı 10 bin liranın altında kalmaya devam eden emekliler için hazine desteğinin yükseltilmesi anlamı da taşıyor.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Bu durumda yüzde 24,73 oranındaki enflasyon artışına rağmen kök maaşı 10 bin liranın altında kalmaya devam eden emeklilerin aylıkları yeni taban maaşa tamamlanacak ve onlar da hem yüzde 24,73 oranında enflasyon artışı hem de seyyanen destek almış olacaklar.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

Her zam döneminde taban maaşlar da yükseltilerek düşük maaş alanlara seyyanen destek veriliyor. Son olarak taban maaş artışı Ocak'ta yapılmış ve 7.500 TL'den 10 bin liraya çıkartılmıştı. Bu Temmuz'da yapılacak bir taban maaş artışı emekliler için çifte zam anlamına gelecek.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Burada yapılan hesaplamalara göre yine 6 aylık enflasyon oranının artışta kullanılması gündemde. Bu durumda taban maaşın 12-14 bin TL olması bekleniyor. Eğer yıl sonu enflasyon hedefi olan yüzde 38 baz alınırsa bu kez 14-15 bin bandında bir taban maaş ortaya çıkabilir.

EN GÜÇLÜ FORMÜL 12 BİN 500 TL

En düşük emekli maaşı için en güçlü formül 6 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda yapılacak artış oldu. Kabaca yüzde 24,73'lük zam hesabına göre en düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL'ye yükselecek.

 

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

NASIL GERÇEKLEŞİR?

Tüm bu ek ödemelerin yasal düzenleme ile yapılması gerekiyor. Bu yüzden karar verildikten sonra bir yasa teklifi olarak TBMM'ye sevk edilecek.

  • Yeni rakam Meclis Başkanlığına sunulacak.
  • Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundan geçecek.
  • Genel Kurulun onayına sunulacak.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak.
  • Resmi Gazete'de yayımlanacak.
EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

AYLIKLARA YETİŞİR Mİ?

Emekliler maaşlarını peşin aldıkları için temmuz ayında ödenecek aylıklar zamlı olarak hesaplara yatırılacak. Ek ödemelere karar verilirse yasa çıktıktan sonra maaşlara eklenecek. Maaş ödeme günlerine yasa yetişmez ise Ocak ayında olduğu gibi daha sonra hesaplara aktarılıyor.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Memur emeklileri ayın 1'inden itibaren maaş aldıkları için zam onlara henüz yansıtılmadı. Daha sonra farklar ödenecek. SSK emeklileri ise 17'sinden sonra maaş alıyor. Bağ-Kur'luların maaş günleri ise 25'inden sonra başlıyor. Memurlar ise her ayın 15'inde aylıklarını alıyor.

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM?

Hesaba kaç para emekli maaşı yatacak:

1. Yüzde 24,73 emekli zammı kök maaşa uygulanacak.
2. Bu rakama yüzde 4 ek ödeme ilave edilecek.
3. Ortaya çıkan rakam 'En düşük emekli maaşı'ndan az ise Hazine desteği devreye girecek.
4. Yeni rakam emeklinin hesabına yatacak.

En düşük emekli maaşının 13 bin TL olması durumunda;

6 aylık enflasyon oranı yüzde 24,73 ve yüzde 4'lük ek ödemeyle tablo tablo emekli maaşları hesapları da şöyle oldu:

EMEKLİ KÖK MAAŞ VE EK ZAMLI MAAŞ TABLOSU 1:

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EMEKLİ KÖK MAAŞ VE EK ZAMLI MAAŞ TABLOSU 2:

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EMEKLİ KÖK MAAŞ VE EK ZAMLI MAAŞ TABLOSU 3:

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EMEKLİ KÖK MAAŞ VE EK ZAMLI MAAŞ TABLOSU 4:

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EMEKLİ KÖK MAAŞ VE EK ZAMLI MAAŞ TABLOSU 5:

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EMEKLİ KÖK MAAŞ VE EK ZAMLI MAAŞ TABLOSU 6:

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EMEKLİ KÖK MAAŞ VE EK ZAMLI MAAŞ TABLOSU 7:

EMEKLİYE YENİ ZAM SON DAKİKA: Düzenleme geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?
 

SSK, Bağ-Kur emekli kök maaş zammı yüzde 24,73 olarak kayıtlara geçerken, ocak-haziran döneminde 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için de harekete geçiliyor. Bu düzenleme ile 'Sıfır' zam alan kök maaşı 8 bin TL'nin altında olan yaklaşık 2 milyon vatandaşın maaşı artmış olacak.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum